Blog

Czy do restauracji wypada przyjść w dresie i adidasach?

Jeszcze kilkanaście lat temu wyjście do restauracji było dla większości z nas ważnym wydarzeniem. Obligowało do określonego dress codu, najcześciej bardzo eleganckiego, a nawet wieczorowego. A jak jest dzisiaj? Czy do restauracji wypada przyjść w dresach i adidasach? Przeczytacie o tym w naszym wpisie.

[IMAGE=bIOtJafJYdw7.jpg]

Dress code w restauracji

Współcześnie restauracje odchodzą od sztywno narzuconego dress codu. Na swobodny ubiór możemy sobie pozwolić szczególnie w tych lokalach, które otwarte są już od południa. W ich menu są nie tylko dania obiadowe i kolacje, ale również śniadania i lunche, co niejako sprawia, że strój wieczorowy nie jest wymagany. W tego typu gastronomiach nikogo nie zdziwi, że goście ubrani są nieco luźniej.

Sytuacja ulega zmianie wraz ze zmianą pory dnia. Po godzinie 18, gdy podawane są dania obiadowe i kolacje, dres przestaje być mile widziany. Nieco inaczej wygląda sprawa ze sportowym obuwiem. Wiele modeli butów może być z powodzeniem dobranych nawet do wieczornej stylizacji. Przykładem mogą być eleganckie buty Nike, utrzymane w czarno-złotej stylistyce, które pasują zarówno do czarnych jeansów, jak i do sukienki. Współczesna moda pozwala na wiele oryginalnych połączeń, które jednak nie pozbawiają naszego outfitu dobrego smaku.

W których restauracjach odzież sportowa jest niepożądana?

Istnieją restauracje, do których w odzieży sportowej goście nie zostaną wpuszczeni, a jeśli nawet, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą tam jedynymi gośćmi w dresie. To restauracje przy pięciogwiazdkowych hotelach. Tam strój wieczorowy (w tym krawat dla Panów) są obowiązkowe. Uwagi dotyczące obowiązującego dress codu, część restauracji umieszcza w trakcie rezerwacji hotelu (online) lub w widocznym miejscu przy wejściu do lokalu. Inne oczekują stroju wieczorowego, ale liczą na wyczucie gości i rezygnują z formalnych zakazów.

Restauracje w krajach islamskich

Przed wejściem do wielu restauracji w krajach islamskich spotykamy się z informacją, że obowiązuje w nich strój wieczorowy. Te ograniczenia nie dotyczą o tyle samego charakteru stroju, co odkrytych części ciała. Szanując religię restauratorów i obsługi, należy unikać zbyt roznegliżowanych zestawów garderoby, odsłaniających nadmiernie dekolt, ramiona i pośladki. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że gościom zostanie zwrócona uwaga ze względu na sportowy charakter odzieży.

Co z nocnymi klubami?

Odzież wieczorowa obowiązuje również w klubach nocnych. Przy wejściu do wielu z nich goście ubrani nieodpowiednio nie zostaną wpuszczeni. Również w tym wypadku rygorystycznie traktowane są tzw. spodnie dresowe, natomiast obuwie sportowe nie jest objęte tym zakazem.

Wyjście do restauracji, szczególnie w porze wieczornej, zawsze wymaga przemyślenia zestawu garderoby. Dotyczy to także wyjścia do wyjątkowo eleganckich lokali, na przykład tych posiadających gwiazdki Michelin. Bezpiecznie jest unikać dresów, nie tylko z powodu obowiązującego savoir-vivre’u, ale dla własnego dobrego samopoczucia. Ubiór zbyt nadmiernie odstający od stroju innych gości, może być przyczyną dyskomfortu psychicznego. Co ważne, eleganckie obuwie sportowe z właściwie dobraną stylizacją jest dobrym i bezpiecznym pomysłem.

appdev