Blog

Kawiarnie tematyczne

Historycznie kawiarnia to miejsce, w którym podaje się kawę oraz dania deserowe. Tak jest również współcześnie. Z tą jednak różnicą, że obecnie większy akcent kładzie się na zatrzymanie klienta oraz na to, żeby chętnie w kawiarniane progi wracał. Z tego powodu właściciele kawiarni prześcigają się w pomysłach na jak najdłuższe zatrzymanie klientów w lokalu, oczywiście po to, by zamówili jak najwięcej. Jednym z pomysłów są kawiarnie tematyczne.

Kawiarnia z książką w tle

To sprawdzony pomysł na biznes. W kawiarnianych wnętrzach dostępne dla gości są nowinki księgarskie i bieżące wydawnictwa periodyczne. Dzięki temu goście mogą nie tylko zaspokoić swój apetyt na jedzenie, lecz również na książki.

W kocim towarzystwie

Kawiarnie z kotami to dosyć popularny trend w kawiarniach tematycznych. Polega na tym, że kawiarnia jest jednocześnie domem dla kilku kotów. Goście mogą je głaskać, podpatrywać ich zachowania, czasem dokarmiać. Obcowanie z kotem jest dla wielu osób prawdziwą przyjemnością dzięki której głęboko się relaksują.

Kawiarnie a programy społeczne

Przykładem kawiarni tematycznej jest kawiarnia mająca na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością umysłową. Kelnerami w niej są osoby chore, które za swoją pracę pobierają normalne wynagrodzenie. Dla klientów jest to okazja do poznania chorych i wyzbycie się uprzedzeń oraz lekcja tolerancji.

Kawiarnie filmowe

Inspiracje filmami i książkami to kolejny pomysł na prowadzenie biznesu gastronomicznego. W tym nurcie powstają lokale, których wnętrza są inspirowane przygodami Harrego Pottera czy serialem Przyjaciele. W takim miejscu przyjemnie spędzą czas nie tylko miłośnicy danego tytułu, lecz również inni, którzy cenią ciekawe pomysły i oryginalność.

W przypadku kawiarni tematycznej, właścicieli ogranicza niemal tylko wyobraźnia. Można oczywiście skorzystać z czyjegoś pomysłu i podpatrzyć, jak robi to konkurencja. Można również w kawiarni pokazać inne swoje pasje i zarażać nimi gości.

appdev