Blog

Restauracja – jak wybrać najlepszą?

Współczesny rynek gastronomiczny oferuje klientom wiele form zjedzenia posiłku. I tak jak grzyby po deszczu wyrastają w naszym kraju punkty z kebabem, bistra, bary, pączkarnie czy food trucki. Wydaje się jednak, że restauracje wciąż królują na mapie punktów gastronomicznych. To, co odróżnia restauracje od konkurentów to obsługa kelnerska i bogatsze menu. W związku z faktem, że na rynku znajduje się bardzo wiele restauracji, powstaje pytanie, którą wybrać? Poniżej można zapoznać się z kilkoma wskazówkami, ułatwiającymi dokonanie najlepszego wyboru.

Szef kuchni

Przed pójściem do restauracji warto poszukać w sieci informacji o szefie kuchni. Sprawdzone nazwisko to gwarancja dobrego dania. Nie oznacza to jednak, że tylko popularni szefowie są tymi dobrymi. Tym niemniej, znając szefa możemy poszukać opinii czy podejrzeć zdjęcia na Instagramie.

Menu

Większość restauracji udostępnia swoje menu na Facebooku czy stronie www. Warto zajrzeć i sprawdzić, jakie menu oferuje interesujący nas lokal. Jeśli menu jest zbyt szerokie i oferuje dania bardzo odbiegające od siebie, jest prawdopodobne, że nie będą one smaczne. Lepiej wybrać menu, z którego można wywnioskować specjalizację w określonym rodzaju dań (składników). Takie menu ma większą szanse na doskonałe dopracowanie.

Opinie i polecenia

Opcją wartą rozważenia jest poczytanie opinii w sieci. W tym przypadku dobrym źródłem informacji są portale społecznościowe i opiniotwórcze. Zdarza się, że opinie zamieszczane w sieci są niewiarygodne, dlatego trzeba wybrać taki portal, na którym będzie ich stosunkowo dużo. Kolejnym źródłem opinii o restauracji są nasi najbliżsi i znajomi – szczerze polecą lub odradzą restaurację wskazując na ewentualne zalety lub uchybienia.

Wystrój wnętrza

Dla niektórych osób ta kwestia może być pierwszorzędna. Gdy poszukujemy miejsca na wieczorną kolację we dwoje lub chcemy na chwile schować się przed światem, wybierzmy miejsca bardziej kameralne. Czasami potrzebujemy odrobiny ciepła i relaksu, wówczas na miejsce posiłku wybrać można miejsca bardziej przytulne, stonowane dużą ilością tkanin. Na rynku funkcjonuje również wiele restauracji oferujących tematyczny wystrój wnętrza np. arabski. Wybierając miejsce na posiłek warto wziąć pod uwagę również to kryterium.

Ilość gości

Jeśli w restauracji często widzimy dużą ilość gości i zajętych stolików, to może to być wskazówka dotycząca jakości dań i obsługi. Tam, gdzie zawsze jest sporo ludzi, tam z pewnością dobrze karmią. Z tego powodu w przypadku zaplanowanych wyjść należy wcześniej dokonać rezerwacji stolika.

Podsumowując, wybór restauracji nie jest taką łatwą decyzją, jak się wydaje. Można również rozważyć, czy ważniejsze jest dla nas jedzenie, czy może atmosfera miejsca i możliwość spotkania się ze znajomymi. Gdy chcemy spotkać się w większym gronie przy kolacji powinniśmy uwzględnić godzinę zamknięcia lokalu, szczególnie w mniejszych miastach i miasteczkach, są one bowiem czynne tylko do 22. Natomiast w większych miejscowościach wiele z restauracji nie jest czynnych w poniedziałki – po intensywnym weekendzie obsługa musi odpocząć.

W przypadku wyjątkowych spotkań czy okoliczności warto poświęcić chwilę czasu, by wybrać odpowiednie miejsce i zarezerwować stolik przed czasem.

appdev